Kilencben az élet https://kilencbenazelet.hu/ Mon, 05 Sep 2022 19:09:46 +0000 hu hourly 1 Az Ecseri úti metrómegálló felszíni térrendezésről https://kilencbenazelet.hu/az-ecseri-uti-metromegallo-felszini-terrendezesrol/ Mon, 05 Sep 2022 19:07:14 +0000 https://kilencbenazelet.hu/?p=3317 Árva Péter, ferencvárosi önkormányzati képviselő, a Városfejlesztési, Innovációs és Környezetvédelmi Bizottság elnökének írása az Ecseri úti metrómegálló felszínrendezési terveiről. Az Ecseri úti metrómegálló felszínrendezése régi tartozása a kerületnek a tér használói felé. A tér jelenlegi formáját 1980-ban a metró átadásával nyerte el, és mivel sajnálatos módon a jelenlegi metrófelújítás keretében nem valósult meg a metrófelszín rendezése, Ferencváros Önkormányzatára maradt ez a feladat. Ecseri úti metrómegálló a Postás munkásszállóról, 1982 – Fortepan / FŐMTERVAz archív képeken jól látszik, hogy nem történt sok változás az elmúlt 42 évben a területen: a ferencvárosi oldalon a parkoló már akkor is telve volt, a növénykazetták […]

The post Az Ecseri úti metrómegálló felszíni térrendezésről appeared first on Kilencben az élet.

]]>
Árva Péter, ferencvárosi önkormányzati képviselő, a Városfejlesztési, Innovációs és Környezetvédelmi Bizottság elnökének írása az Ecseri úti metrómegálló felszínrendezési terveiről.

Az Ecseri úti metrómegálló felszínrendezése régi tartozása a kerületnek a tér használói felé. A tér jelenlegi formáját 1980-ban a metró átadásával nyerte el, és mivel sajnálatos módon a jelenlegi metrófelújítás keretében nem valósult meg a metrófelszín rendezése, Ferencváros Önkormányzatára maradt ez a feladat.

Ecseri úti metrómegálló a Postás munkásszállóról, 1982 – Fortepan / FŐMTERV

Ecseri úti metrómegálló a Postás munkásszállóról, 1982 – Fortepan / FŐMTERVAz archív képeken jól látszik, hogy nem történt sok változás az elmúlt 42 évben a területen: a ferencvárosi oldalon a parkoló már akkor is telve volt, a növénykazetták ugyanolyanok ma is, csak a pavilonok száma nőtt meg, néhol a zöldterület rovására. A pavilonok megjelenése és elburjánzása azért is fájó, mert a képek tanúsága alapján, a területre már korábban megépült az a szolgáltatóház, amelyben jelenleg is áruház található.

Sok vita után Ferencváros Képviselőtestülete 2021. szeptember 9-én 450/2021. számú határozatában úgy döntött, hogy a területen lecsökkenti a pavilonok számát, és egy lakosság bevonását biztosító kutatást végeztet el a területre. A kerület a kutatás lefolytatására felkérte az Urban Dialog munkatársait, akik 1625 fő véleményét tudták becsatornázni a kutatásukba, melynek eredménye az alábbi linken olvasható https://www.kozossegitervezes.hu/dialogs/az-ecseri-uti-metromegallo-megujulo-kornyezete/questionnaire .

A közvéleménykutatás alapján a tér használói elsősorban pékség, zöldség-gyümölcs, papír-írószer, bisztró, kulcsmásoló funkciókat szeretnének a kérdéses területen. Az is egyértelművé vált, hogy a többség, 42%, sokkal kevesebb, csak 4-5 pavilont szeretne a területre, 10,5% mondta, hogy egyáltalán nem kell pavilon, 16%, hogy 9-10 pavilonra van szükség, és 31,5% mondta, hogy maradjon meg az összes pavilon.

A kutatás elkészülte után két döntést hoztunk: az önkormányzat a pavilonok számát jelentősen szeretné csökkenteni, illetve a területre fejlesztésére nyílt tervpályázatot írt ki.

Nyílt tervpályázat

A nyílt tervpályázat kapcsán egy kicsit álljunk meg, hogy tisztázzuk, hogy hogyan is tud egy kerület közpénzt elkölteni, hogyan biztosítható a verseny és az átláthatóság. Az egyik út az árverseny. Pontosan meghatározzuk az elvárt szolgáltatás tartalmát, és utána a legolcsóbb szolgáltatótól rendeljük meg a szolgáltatást. Jelen esetben amiért fizetünk azok tervek, műszaki tervrajzok. A tapasztalat sajnos az, hogy a tervek színvonala silányabb lesz, ha pusztán az árverseny dönt. A másik lehetőség a tervezők kiválasztására a tervpályázat. A tervpályázaton név nélkül, az anonimitás maximális biztosítása mellett indulnak tervezők, a bírálók a legjobb koncepciókat díjazzak és a kerület a nyertes pályázóval köt szerződést. Igen ám, de milyen áron? Tervpályázat esetén az a menetrend, hogy tárgyalásos úton jut el a győztes és a megrendelő a megállapodásig, amihez a kamarai díjtáblázatok adnak segítséget.

A pályázat lebonyolítását a kerület vagyonkezelő cége, a FEVIX folytatta le, ők biztosították a technikai és jogi lebonyolítást. A pályázat teljesen nyilvános volt, annak lebonyolítása az állami felületen történt: https://www.oeny.hu/oeny/tpalya/adatlap/ecseriutmetropalyazat. A bíráló bizottságban fele-fele arányban voltak szakmai szereplők: Erő Zoltán (Budapest főépítésze), Grabner Balázs (Korzó Tervező Stúdió) és Nemes Zoltán (Vár-Kert), illetve politikusok: Baranyi Krisztina (polgármester), Hidasi Gyula (JALT Részönkormányzat elnöke) és jómagam, Árva Péter (Városfejlesztési Bizottság elnöke).

A pályázatra 6 pályamű érkezett. Az anonimitás biztosítása érdekében a pályázatok bontását a FEVIX munkatársai végezték, és csak miután meggyőződtek arról, hogy a tervlapokon nincs semmilyen azonosító jel, kapta meg a terveket bírálatra a zsűri. A zsűri munkája a tervek csekély száma miatt sajnos könnyű volt. A kapott pályaművek közül egyértelműen három magasodott ki: az Unitef 83 (EUT-01), au.room (EUT-02) és a Bakáts tér felújítási terveit is jegyző Garten Stúdió (EUT-05) terve. Természetesen a pályázók személyét a bírálók a zsűrizés után tudták meg, az elbírálás során csak a pályázatok sorszámát használtuk. A maradék három pályamű vagy koncepciójában, vagy kidolgozottságban alatta maradt az előbbieknek, ezért csak a fenti három pályaműről írok a továbbiakban, a pályázat zárójelentésének felhasználásával, de alapvetően a saját szubjektív mérnöki és várospolitikusi véleményemet leírva.

Az Unitef ’83 (EUT-01) által beadott színvonalas terv koncepcionálisan nem tesz nagy változást a tér szerkezetén, az inkább csak a jelenlegi tér „ráncfelvarrása”: a terv átszabja a zöldsávokat, a megváltozott környezethez igazítva a gyalogos közlekedés útvonalait, de nem ad a térhez hozzá semmi különlegeset. A részletesen átgondolt és kidolgozott terv színvonalasan kezeli a zöldterületeket, megnöveli azok méretét, azonban számos erénye mellett hiányzik belőle a tér átalakítását célzó, átfogó vízió.

Unitef ’83 terve

Unitef ’83 (EUT-01) – Madártávlati kép

A terv megfelelően kezeli a közlekedési kapcsolatokat, a gyalogos-kerékpáros felületek általában koncepcionálisan helyesen tervezettek, de nem oldja meg az Üllői úton átkelő gyalogosforgalom és az Üllői úti kerékpárút kereszteződésének problémáját. Hibás megoldás az is, hogy az áruház melletti meglévő parkolót jelenlegi formájában őrzi meg, és bár örvendetes, hogy a térre egy kis játszóteret épít, de hiba, hogy azt a parkoló mellé helyezi.

Unitef ’83 (EUT-01) – Alaprajz

A terv az áruház homlokzata előtt árnyas, fásított sétányt (promenád) hoz létre acélsodronyos növényfal létesítésével, és hasonló kialakítású árnyékoló szerkezettel kezeli a tér közepén kialakított találkozási pontot is. Ezen a kis teresedésen kerülnek elhelyezésre a fókaszobrok is.

Unitef ’83 (EUT-01) – Sétány a fókákkal

A pályázati kiírásban kért pavilonokat konténer házak telepítésével oldja meg, a pavilonok elhelyezése logikus, igazodik a gyalogosközlekedés új rendszeréhez. Jelentős hiba azonban, hogy a pavilon egységek között kisebb hézagokat hagy, ami a kereskedelmi egységek környezetének szlömösödését idézheti elő. Végül hiányzik a pavilonokból az egyedi, térre jellemző karakter is.

Unitef ’83 (EUT-01) – Pavilonok

au.room terve

Az au.room (EUT-02) terve egy erős építészeti koncepcióval dolgozott: az Üllői úttal párhuzamosan a metróból kivezető lépcsők felett hoz létre egy új, egységes, uralkodó tömeget. Ebbe az épülettömegbe kerülnek be a pavilonok.

au.room (EUT-02) – Madártávlati kép

Az építmény lefedi a metróállomás feljárólépcsőit is. A délkeleti oldalon a metrókijáratnál kialakít egy kis teresedést, ezen a téren kerülnek elhelyezésre a fókák. Az épülettömeg közepén a pavilonok elmaradásával egy nyitott fedett tér alakul ki, ami akár közösségi térként is üzemelhetne.

au.room (EUT-02) – Épület délkeleti vége

Az épület túlsó, északkeleti végén kávéház és játszótér alakít ki egy nyugalmas, pihenést szolgáló térrészt.

au.room (EUT-02) – Épület északnyugati vége

A tér tájépítészeti kompozícióját a csíkszerű tömegen túlmenően két központi, „tócsaszerű” zöldfelület határozza meg, amelyet keresztül vág a pavilonsor tömege és sétánya. Ez a téralakítás kellően nagyvonalú, azonban nem kedvez a funkcionalitásnak: az önkényesen kiválasztott sétány igazából nem vezet sehova, és a közlekedési irányokat lefedő utacskák felszabdalják ezt a két nagy zöldfelületet.

au.room (EUT-02) – Átnézeti alaprajz

A nagyvonalú építészeti koncepció sajnálatos módon túlzottan leegyszerűsítő, minimalista, az egyszerű építészeti nyelv nem tudja kihasználni azokat a lehetőségeket, amelyek a tér „kapu” helyzetéből adódnak, az épület nem válik karakteralkotó elemmé. A pavilonok elhelyezése is kissé esetleges, további átgondolást igényelne.

au.room (EUT-02) – A pavilonépület alaprajza

Garten Stúdió terve

A Garten Stúdió (EUT-05) terve is egy erős koncepcióra van felfűzve, lényege, hogy a tér templom felé eső oldalán helyezi el a pavilonokat, amik így kialakítanak egy közösségi teret. Az épületeket egy egységes, könnyed előtető fedi karakteres épülettömeget létrehozva. A terv egyértelműen a legrészletesebben kidolgozott pályamű volt.

Garten Stúdió (EUT-05) – Madártávlati kép

A terv pozitív eredménye a meglévő zöldfelület növelése és azokon a háromszintes növényállomány megteremtése a meglévő kiemelési síkok megtartásával. Jó gondolat a parkoló áthelyezése és a beékelt terület felhasználása, de nem elegendő a tervezett parkolószám, amit a panelek oldalán merőleges, vagy 45 fokos kialakítással lehet pótolni. Fájó hiba, hogy a terv nem gondol az északi irányból metróval érkező, és Kőbánya felé igyekvőkre, akikre egy nagyobb kerülőt kényszerít.

Garten Stúdió (EUT-05) – Madártávlati kép

Nagyon pozitív az egységes arculat kialakítása, ami városképi szempontból a hely identitásának jobb megítélését fogja eredményezni. A körkörös térképzés szétválasztja az átrohanó és a téren maradó emberek csoportjait. Ez a koncepció képes megállítani az áthaladó embereket, élményt és lehetőséget nyújtva a számukra és nem csak bekonzerválva a meglévő állapotot, ami a legfontosabb pozitív érdeme ennek a pályaműnek.

Garten Stúdió (EUT-05) – Előtető és pavilonok

Az előtetők alatt könnyed, átlátszó üvegpavilonok állnak. A körkörös tér közepén kerültek elhelyezésre a fókák a szükséges vízfelülettel.

Garten Stúdió (EUT-05) – Központi tér, fókákkal és pavilonokkal

Sajnálatos, hogy pont a koncepcionálisan kiváló pavilonokat fedő tető épületszerkezeti és tartószerkezeti szempontból teljesen átgondolatlan. Probléma továbbá, hogy az íves üvegszerkezetek jól átláthatóak, de nagyon sérülékenyek, illetve számos egységben nem megoldott a raktározás, és a mosdók használata sem. Ez azt jelenti, hogy pont ez a karakteres elem fog jelentősen átalakulni a tervezés további fázisaiban. Végül meg kell jegyezni azt is, hogy ez a pavilonkialakítás volt messze a legköltségesebb az összes közül, ami egyszerre vet fel megvalósulási és üzemeltetési kérdéseket.

Garten Stúdió (EUT-05) – Pavilonok

A bírálóbizottság a pályázatok értékelésénél végül azt a döntést hozta, hogy a fentebb ismertetett három pályaművet díjazza. A sorrend is viszonylag gyorsan kialakult, az erős koncepciójú és nagyon színvonalasan kidolgozott Garten Stúdió az első, utána a szintén alaposan kidolgozott, de erős koncepció nélküli Unitef ’83 a második, és végül az erős koncepcióval rendelkező, de több helyen megbicsakló au.room a harmadik. Azon hosszabb vita volt, hogy osszunk-e ki első díjat, azaz akarjuk-e a legjobb pályaművet megvalósítani. Itt megállnék egy kicsit. Nem kell mindenáron a legjobb pályázatot megvalósítani! Ahogy gépjárművásárláskor sem a legjobb autót vesszük meg, hanem tucatnyi szempontot mérlegelük, a pályamű értékelése ugyanígy nagyon sok elemből áll össze: koncepció, kidolgozottság, költségek… csak hogy néhányat említsek. Kiváló épületek születtek úgy, hogy nem a nyertes pályaművet valósították meg. Számomra aggályos volt a legjobb pályamű épületszerkezettani és tartószerkezeti átgondolatlansága, ami garantálja, hogy az elkészült épület nem fog megegyezni a pályázat látványterveivel. Szintén komoly aggályaim vannak az épület költségei miatt, jobban örülnék, ha a közpénzt olcsóbb pavilonokra és igényesebb zöldfelületekre költenénk. Ezzel a véleményemmel végül kisebbségben maradtam, végül a bizottság a Garten Stúdiónak ítélte az I. díjat. Nem adtunk ki II. díjat, az Unitef ’83 III. díjban, az au.room megvételben, részesült. A megvétel az olyasmi, mint egy IV. díj, kevesebb pénzjutalommal jár, mint a III. díj, de a pályáztató jogot szerez a tervnek, vagy részleteinek felhasználására.

Íme hát a végeredmény:

Garten Stúdió (EUT-05)       I. díj
Unitef ’83 (EUT-01)              III. díj
au.room (EUT-02)                megvétel

Hogyan tovább? A pályázat eredményeként tárgyalások kezdődnek a nyertes Garten Stúdióval, hogy készítse el a tér terveit egészen kiviteli tervszintig. A terveken van mit csiszolni, és azok fejlődésén rajta kell tartanunk a szemünket. A tervezés nem lesz rövid folyamat, a terv megvalósulásához szabályozási tervet is kell módosítanunk. Az épület annak mérete miatt nagy valószínűség szerint engedélyköteles, kiviteli tervek így hozzávetőleg egy év múlva lehetnek kész, elvileg időben a kivitelezés 2023. év végi megkezdéséhez, és a tér 2024. tavaszi átadásához.

The post Az Ecseri úti metrómegálló felszíni térrendezésről appeared first on Kilencben az élet.

]]>
Tulajdon és/vagy lakhatás? - A szociális alapon bérbeadott önkormányzati lakások eladásáról https://kilencbenazelet.hu/tulajdon-es-vagy-lakhatas-a-szocialis-alapon-berbeadott-onkormanyzati-lakasok-eladasarol/ Mon, 25 Apr 2022 06:48:41 +0000 https://kilencbenazelet.hu/?p=3294 A ferencvárosi lakásrendelet többféle jogcímet határoz meg az önkormányzati tulajdonban álló lakások bérbeadására a bérleti díj nagysága szempontjából: lehetséges a piaci alapon, a költségelven és a szociális alapon való bérbeadás.  A rendelet lehetővé teszi az utóbbi kategóriába tartozó, tehát a szociális alapon bérbeadott lakás eladását a bérlőnek, bérlőtársnak, társbérlőnek, illetve ezek egyenesági rokonainak és örökbefogadott gyerekének. A vételár a forgalmi érték 60%-a, a teljesen felújított épületekben - ahol az utolsó 10 évben teljes épületkiürítés mellett megvalósított felújítás volt - a 70%-a. Az 1995. december 31. előtt keletkezett és jelenleg is fennálló bérleti jogviszony esetén a vételár a forgalmi érték 50%-a. […]

The post Tulajdon és/vagy lakhatás? - A szociális alapon bérbeadott önkormányzati lakások eladásáról appeared first on Kilencben az élet.

]]>
A ferencvárosi lakásrendelet többféle jogcímet határoz meg az önkormányzati tulajdonban álló lakások bérbeadására a bérleti díj nagysága szempontjából: lehetséges a piaci alapon, a költségelven és a szociális alapon való bérbeadás. 

A rendelet lehetővé teszi az utóbbi kategóriába tartozó, tehát a szociális alapon bérbeadott lakás eladását a bérlőnek, bérlőtársnak, társbérlőnek, illetve ezek egyenesági rokonainak és örökbefogadott gyerekének. A vételár a forgalmi érték 60%-a, a teljesen felújított épületekben - ahol az utolsó 10 évben teljes épületkiürítés mellett megvalósított felújítás volt - a 70%-a. Az 1995. december 31. előtt keletkezett és jelenleg is fennálló bérleti jogviszony esetén a vételár a forgalmi érték 50%-a. (Ezeket az összegeket még csökkenteni kell a bérlő által a bérbeadó hozzájárulásával, a bérbeadóra tartozó és helyette elvégzett és meg nem térített értéknövelő, számlával igazolt beruházások értékével.)

Ezek a százalékos eladási kulcsok korábban még ennél is alacsonyabbak voltak; az új, 2020-ban megalkotott lakásrendeletben a hatpárti összefogás alkotta képviselő-testületi többség valamelyest emelt a régi kulcsokon. Több lakhatással, lakáspolitikával foglalkozó civil szervezet álláspontjával ellentétben azonban a képviselő-testület nem szüntette meg a lakáseladás lehetőségét, ráadásul az eladási kulcsokat még mindig jóval a forgalmi érték alatt határozta meg. 

“Nem gondoltuk volna, hogy amikor a programodban azt írtad, hogy „az önkormányzati lakásvagyont a közösség érdekében hasznosítjuk, nem politikusok rokonainak és haverjainak adjuk el áron alul”, akkor azt úgy kell érteni, hogy a lakásgazdálkodás körüli korrupciónak véget vetsz ugyan, de általában viszont támogatod a szociális bérlakások áron aluli értékesítését. (...) A lakások megvásárlását sok helyi rendelet ösztönzi indokolatlan kedvezményekkel, az azonban, hogy egy ehhez hasonló szabályozás helyet kap egy teljesen új lakásrendeletben, sajnos arra utal, hogy nyitott vagy arra a lakásprivatizációs politikára, ami a rendszerváltás egyik legsúlyosabb társadalompolitikai hibájának a folytatását jelentené, kicsiben.” - írta A Város Mindenkié lakhatási érdekvédelmi csoport 2020 júliusában a Baranyi Krisztinának címzett nyílt levelében.

A bérlakásállomány csökkentésével a Habitat For Humanity Magyarország nevű civil szervezet sem ért egyet. Más összefüggésben kifejtett álláspontjuk szerint az önkormányzati bérlakások eladása “a hazai bérlakásszektor kegyelemdöfését és a szociálisan rászoruló bérlők lehetőségeinek további drasztikus szűkülését jelentené”. Úgy gondolják, hogy a lakáseladásokkal “az eleve elégtelen bérlakásállomány mérete tovább zsugorodik, ellehetetlenítve az érdemi szociális lakáspolitikát a következő évtizedekben is. Az önkormányzati bérlakások gyakran a szociálisan rászoruló emberek, családok egyik utolsó mentsvárát jelentik, ezek privatizációjával a leginkább kitett rétegek lakhatása kerülne veszélybe”.

Baranyi Krisztina a facebook-oldalán válaszolt A Város Mindenkié által megfogalmazott kritikára: 

“A szociális bérlakások eladásának teljes kizárását, a lakások megvásárlásához nyújtott kedvezmények jelentős csökkentését valóban nem támogatom - és ahogy a szavazáskor kiderült, a képviselők többsége sem támogatja. Bár ezzel az adminisztratív eszközzel tényleg javíthatnánk a szociális bérlakás-állományról szóló statisztikákon, a valóságban nem tudnánk segíteni a legnehezebb körülmények között élőkön. Ettől még egyetlen ember sem kerülne utcáról lakásba, egyetlen, a hajléktalanság küszöbén álló család lakhatását sem tudnánk stabilizálni. Ezeket a célokat kizárólag új bérlakások létrehozásával lehet elérni.”

A bérlakás-építés felpörgetésének célja évtizedek óta jelen van a magyar közpolitikai gondolkodásban, azonban addig is, amíg az új bérlakások a jövőben megépülnek, a lakhatási válság jelen idejű problémáját kezelni kell. Ennek úgy kéne történnie, hogy a meglévő szociális bérlakásokban azok lakjanak, akik arra valóban rászorulnak - ők viszont tényleg lakhassanak valahol. Ez volna összhangban a méltányos lakáspolitika elveivel és a felelősségteljes közvagyon-gazdálkodással is.

A lakáseladás intézménye az önkormányzati bérlakás– és az azzal összefüggő szociálpolitika fontos ideológiai témája. A jobboldali (és neoliberális) megközelítés a saját eszmerendszerét tekintve érthető módon támogatja a tulajdonszerzést - a baloldali nézőpont azonban álláspontom szerint nem teheti ezt. Méltányosnak tűnhet ugyan az a hozzáállás, hogy engedjük meg az évtizedek óta benne lakó, szociális alapú lakbért fizető (!) bérlőnek, hogy megvásárolhassa a bérleményt; ám ha valaki szociális (tehát a piacihoz képest mondhatni jelképes összegű) lakbért fizet, akkor egyrészt felmerül a kérdés, hogy az akár többtízmilliós vételárat miből tudná kifizetni - ha pedig ki tudja fizetni, akkor ugyan miért fizet még mindig szociális alapú bérleti díjat, és miért nem néz körül a piacon új lakásbérlet vagy akár lakástulajdon szerzése érdekében.

Másrészt érdemes belátni, hogy a ‘90-es években kezdődő bérlakás-privatizálási hullám bérlők számára szerencsés időszaka a múlté, és senkinek nincs valamiféle történelmi eredetű előjoga arra, hogy évtizedekkel később hasonlóan kegyeltje legyen a bérlakás-politikának. Ennek az elsőre talán méltánytalanként ható érvnek az a (baloldali) meggyőződés képezi az alapját, hogy a szociális bérlő éppen a szociális helyzete miatt jutott hozzá ehhez a bérletidíj-kategóriához, azért, hogy a lakhatását az önkormányzat ezen a módon segítse. A szociális bérlakás eredeti funkciója tehát a lakhatás biztosítása, nem pedig a tulajdonszerzés elősegítése volt - és álláspontom szerint ennek így is kell maradnia. 

 

The post Tulajdon és/vagy lakhatás? - A szociális alapon bérbeadott önkormányzati lakások eladásáról appeared first on Kilencben az élet.

]]>
A Tan Kapuja Buddhista Főiskola Szakkönyvtára https://kilencbenazelet.hu/a-tan-kapuja-buddhista-foiskola-szakkonyvtara/ Sat, 23 Apr 2022 05:14:00 +0000 https://kilencbenazelet.hu/?p=3287 A IX. kerületi könyvtárakat bemutató sorozatunkat egy igazi különlegességgel folytatjuk. Ferencvárosban található, egy bárki által látogatható keleti gyűjtemény. A sorozatban mutattunk már be felsőoktatási és egyházi könyvtárat, azonban A Tan Kapuja Buddhista Főiskola Szakkönyvtára - bár azoktól jelentősen kisebb gyűjtemény -, számos egyedi és Magyarországon ritka dokumentumot őriz. Helyben használatra szívesen látja a főiskolán és a buddhista egyházon kívüli érdeklődőket is. Szűcs Gabriella könyvtárvezetőt Dömsödy Andrea kérdezte. A könyvtár története 1991-ben, A Tan Kapuja Buddhista Egyház és Főiskola alapításával nyílt lehetőség a Buddha több mint 2500 éves tanítói hagyományának magyarországi meghonosítására. A könyvtári gyűjtemény kialakítása szintén ekkor vette kezdetét. Az […]

The post A Tan Kapuja Buddhista Főiskola Szakkönyvtára appeared first on Kilencben az élet.

]]>
A IX. kerületi könyvtárakat bemutató sorozatunkat egy igazi különlegességgel folytatjuk. Ferencvárosban található, egy bárki által látogatható keleti gyűjtemény. A sorozatban mutattunk már be felsőoktatási és egyházi könyvtárat, azonban A Tan Kapuja Buddhista Főiskola Szakkönyvtára - bár azoktól jelentősen kisebb gyűjtemény -, számos egyedi és Magyarországon ritka dokumentumot őriz. Helyben használatra szívesen látja a főiskolán és a buddhista egyházon kívüli érdeklődőket is.

Szűcs Gabriella könyvtárvezetőt Dömsödy Andrea kérdezte.

A könyvtár története

1991-ben, A Tan Kapuja Buddhista Egyház és Főiskola alapításával nyílt lehetőség a Buddha több mint 2500 éves tanítói hagyományának magyarországi meghonosítására. A könyvtári gyűjtemény kialakítása szintén ekkor vette kezdetét. Az első időkben a főiskola oktatói, hallgatói, a keleti kultúrák iránt elkötelezett emberek gyűjtötték a műveket és szolgálták ki az érdeklődőket. 2015 óta Szűcs Gabriella személyében szakképzett könyvtáros van, aki rendezte a gyűjteményt, berendezte a könyvtárat, katalógusban kereshetővé tette a dokumentumokat és információgazdag honlapot is kialakított. A gazdag szolgáltatási kínálatot jelenleg két dharmatanító kollégával közösen biztosítják.

A könyvtár egy bérelt épületrészben található a József Attila lakótelepen, a főiskolával egy épülettömbben (de nem közvetlen épületkapcsolattal), a FSZEK Börzsöny utcai fiókkönyvtára szomszédságában. Az épület adottságai miatt zegzugos terekben a könyvek nagyobb részét szabadpolcról használhatják az érdeklődők.

Szűcs Gabriella könyvtárvezető

A könyvtári feladatai és gyűjteménye

A Tan Kapuja 30 éves története során változott, fokozatosan bővült a könyvtár feladatköre.

- Felsőoktatási könyvtár: a főiskola könyvtáraként támogatja a tanulmányi, tudományos kutatási és oktatói munkát. A Főiskolai létszám jelenleg  kb. 300 aktív hallgató és 23 oktató.

-   Egyházi könyvtár: a buddhizmus klasszikusainak, forrásszövegeinek gyűjtése, feltárása mellett a közösségeknek alkotó teret biztosít. Az egyházhoz jelenleg 8 közösség tartozik. Összesen 37 buddhista közösségről tudnak, ezek közül 5 bejegyzett egyház. Az 1%-ot adó emberek 2021-ben 50 000 felett voltak, akik az öt egyháznak adták a felajánlásokat. A Közösségek összlétszáma nehezen becsülhető, mert nincs ilyen nyilvántartás, de nagyjából 10 000 fő.

-  Szakkönyvtár: a magyar könyvtári rendszer része, az orientalisztikai gyűjtemények egyik reprezentánsa. A gyűjteményben számos, hazánkban csak itt elérhető kiadvány található. Segítséget nyújtanak más gyűjtemények elérésében is. Honlapján hasznos gyűjtést találhatunk más budapesti és külföldi  orientalisztikai könyvtárakról.

- Muzeális gyűjtemény: értékes hagyatékok őrzője, védője, gondozója, digitalizálója. Ezek közül kiemelendő: Hetényi Ernő az első hazai buddhista közösség  és a Kőrösi Csoma Sándor Buddhológia Intézet alapítója. Itt kutatható Horváth Z. Zoltán, Bánfalvi András és Weninger Antal hagyatéka is.

Az állomány kb. 60%-a magyar nyelvű. A többi angol, német,  japán, kínai, szanszkrit, páli, tibeti, mongol, vietnámi, orosz, mongol és francia.

A könyvtár számokban (2021)

- 126 m2 alapterületen 3 olvasóterem, 640 polc, 1 kutatószoba, hallgatói teakonyha, 20 olvasói férőhely, 3 hallgatói munkaállomás, WIFI.

- 22.000 kötet szabadpolcon, 220 féle folyóirat, 650 házi előállítású főiskolai jegyzet a kezdeti időszakból, 800 szakdolgozat.

- 5 különgyűjtemény, 4 hagyaték, 20 kölcsönözhető Kindle, 1.100 fotó, 50 film, 30 e-könyv,  1.100 elektronikus mű, 7 előfizetett adatbázis, 90.000 digitalizált oldal.

- 22.800 honlaplátogató, 110.000 keresés a katalógusban, 140 könyvtárközi kölcsönzés, 33 kiállítás.

-   3 munkatárs,  928 beiratkozott olvasó,  22 szakmai gyakorlatos hallgató és önkéntes segítő.

Mely témák azok, melyek miatt ebbe a könyvtárba érdemes jönni?

„Nyitott szívvel fordulunk más vallások felé, nyitottak vagyunk mindazok megismerésére, akik hasonló szándékkal közelítenek hozzánk. Meggyőződésünk, hogy a vallásoknak az emberi szenvedés enyhítésére tett erőfeszítései meghatározó jelentőségűek.” /A TKBF Intézményi Tájékoztató, Alapképzés/

A könyvtár mindegyik buddhista irányzat irodalmát gyűjti. Minden más irodalomnál fontosabbak viszont a forrásszövegek (kanonikus szövegek) eredeti nyelvű és angol nyelvű kiadásai, plusz a kommentárok, ezeket előnyben részesítjük.

Az épület adottságaiból adódóan több kisebb teremmel rendelkezünk. Ebből a legnagyobban került elhelyezésre a buddhizmus témaköre. A 290-299-es szakjelzet alá sorolt kötetek töltik meg az olvasóterem minden falát.

Magyarországon kifejezetten itt kutathatók a már említett neves magyar buddhisták hagyatékai és például a Buddhista Misszió történeti fotógyűjteményének több mint ezer darabja, mely már digitalizálva is elérhető katalógusban.

A főiskola képzési profiljából adódóan a szakdolgozatok is különös jelentőséggel bírnak. Ezekről is lehet tájékozódni a katalógusban.

Mivel a könyvtár egyben az egyház könyvtára, az egyházi archívum is számos egyedi hang- és videofelvételt tartalmaz konferenciákról, programokról, melyeken hazai előadók mellett számos külföldi szerzetes, tanító előadása hallgatható, látható.

A buddhizmus témájának helyt adó olvasóteremben pl. a jelenlegi Dalai lámától 5 polcnyi könyv található

Van a IX. kerülethez kapcsolódó kuriózumotok, érdekességetek? Milyen a kerülettel való kapcsolatotok?

Kifejezetten kerületi vonatkozású dokumentum nincsen a könyvtárban. A főiskola és könyvtára anno az eredeti I. kerületi helyéről 2 év után költözni kényszerült. Megkeresték az összes fővárosi önkormányzatot, de csak Gegesy Ferenc, akkori polgármester válaszolt. Hosszas kerületi keresgélés után végül a Börzsöny utcai IKV épület használhatóvá tételébe kezdett bele az Egyház. (Erről érzékletesen ír Farkas Pál a TanKapu30 című évfordulós kiadványban.) A munka azóta is itt zajlik. Most a József Attila lakótelep szívében egy nagyon szép keleties stílusú épület épül. A könyvtár ebben sajnos nem kap majd helyet, de az épület biztosan impozáns látványossága lesz a környéknek.

A könyvtár épülete, bejárata a Börzsöny utca 13-ban

A Tan Kapuja Buddhista Egyház és A Tan Kapuja Buddhista Főiskola számos kerületi intézménnyel ápol igen jó kapcsolatot az Önkormányzattól a szolgáltatókig. Könyvtárunk nem önálló jogi személy, kerületi kapcsolatunk a fenntartónk által van.

A kerülettől kapott palántákat mindig örömmel ültetjük, környezetünket az illetékesekkel együtt gondozzuk.

Egy keleti gyűjteménynek biztosan vannak magyar szemmel különleges dokumentumai.

Természetesen! Egyrészt vannak olyan kiadványaink, amelyek kereskedelmi forgalomba nem is kerültek, de ajándékozás révén nálunk hozzáférhetők. Például a 2016-ban megjelent 20 kötetes Encyclopedia of Buddhist Arts.

Egy csodás kötésű és nyomtatású kínai minikönyv.

Emellett található a gyűjteményben több, a keleti kultúrára jellemző speciális formájú “könyv”.

Egy pōthī, egy tibeti könyv

Celestial gallery c. könyv nyitóoldalai

Ezek mellett különlegességnek számít a magán ajándékozásból hozzánk került Celestial Gallery c. könyv, mely már 61 cm-es gerincmagasságával is érdekességnek számít. Emellett részletgazdag illusztrációival nyűgözi le olvasóját.

Milyen szolgáltatásokat nyújtotok a megszokott könyvtári szolgáltatásokon túl?

Nagy könyvtárakhoz hasonlóan számos modern, online szolgáltatást működtetünk (adatbázisok, szakirodalom kutatás, MTMT, REAL, stb.), ill. egy, az előtérben elhelyezett kódzáras szekrényen keresztül nyitvatartási időtől függetlenül is lehet kölcsönözni az előre kért könyveket. Emellett egy könyvbedobón keresztül visszahozni is bármikor lehet. A könyvtár teakonyhája rendelkezésre áll az olvasóknak is, hogy a kutatáshoz, tanuláshoz minél alkalmasabb feltételeket teremthessünk.

Olvasóinkat partnereinknek tekintjük, egyedi kívánságokhoz is igyekszünk alkalmazkodni, pl. a nyitvatartási idő akár hosszabb lehet a meghirdetettnél. A szükséges technikai eszközökkel felszerelt kutatószobában projektmunkával foglalkozó hallgatóknak biztosítjuk a helyet, eszközt, dokumentumokat.

A főiskolán, így könyvtárunkban is számos érdekes, megismerésre érdemes életúttal, célokkal rendelkező hallgatóval ismerkedünk meg. Küldetésünk lett, hogy számukra bemutatkozási, megmutatkozási felületet biztosítsunk. Ezen keresztül a főiskola közössége is jobban megismeri egymást és a buddhizmust, valamint a keleti kultúrák iránt érdeklődők számára is “szolgáltathatunk” érdekes tartalmat. Ilyen felület és tartalom a könyvtárunk által szervezett 108. OLDAL című podcast (https://open.spotify.com/show/3LdMZFM17P424e94Xnp8r9), mely 1-1,5 havonta jelentkezik új adással. Emellett honlapunkon fotógalériát működtetünk a hallgatók utazásainak képeiből.

Az oktatók és az egyház képviselőinek írásaiból válogatunk A hónap idézete sorozatba, mely elérhető a könyvtár faliújságján, FB-oldalán és honlapján is.

Miért 108. oldal?

A 108 a buddhizmus egy különleges és szent száma. Idézek a podcast bevezetőjéből: "Indiában 108 az ingyenes segélyhívó telefonszáma, Edgar Allan Poe A holló című verse 108 sorból áll, a kínai orvoslás és az ajurvéda 108 kitüntetett érzékeny pontot ismer az emberi testben. A Föld átmérőjének 108-szorosa a Nap átmérője, a Hold átmérője szintén 108-szorosa a Földtől való távolság. A málánkon 108 gyöngy van – és a Tan Kapuját is 108 alapító hozta létre. Megnézted már mi áll kedvenc könyved 108. oldalán?" Egyébként a 2021. decemberében megjelent TanKapuja30 kötetben éppen a 108-as szám  buddhista forásszövegekben, szútrákban való előfordulását elemzi Barta Péter kollégánk, akinek az idézete épp most szerepel a hónap idézete sorozatunkban.

Használhatják-e a kerületi lakosok a könyvtárat?

Szakkönyvtárunk korlátozottan nyilvános. A teljes szolgáltatási kínálat, például a kölcsönzés A Tan Kapuja intézmények jelenlegi és volt hallgatói, munkatársai, közösségei számára biztosított. Más egyetemek, kutatóintézetek polgárait is szívesen fogadjuk, amennyiben tudomásul veszik, hogy az elsődleges használók, a minden tekintetben kedvezményezettek, a saját intézményünk olvasói, könyvtárlátogatói.

A kerületből vagy bárhonnan érkező, érdeklődő, felnőtt lakosok a gyűjteményt helyben ingyenesen használhatják, megtekinthetik kis kiállításainkat és természetesen a honlapunkon, munkaállomásokon elérhető katalógust, adatbázisokat is bárki használhatja, podcastokat meghallgathatja.

Könyvtárunk regisztrált a József Attila lakótelep Facebook csoportjába. Figyeljük az eseményeket, esetenként posztolunk programjainkról, a kedvezményes könyvvásárainkról, vagy az ingyenesen elvihető könyvekről.

Miért, mire ajánljátok a könyvtárt a kerületi lakosoknak, iskoláknak? Miért érdemes ezt a könyvtárat használnunk?

A buddhizmussal, valamint az ázsiai országok kultúrájával, művészetével, nyelvével, irodalmával ismerkedő lakosoknak ajánlom a könyvtárunk állományában megtalálható, elérhető műveket. Nálunk a buddhizmus minden irányzatával megismerkedhet az érdeklődő. Hiteles és gazdag anyagból válogathat, igény szerint az ismeretterjesztő irodalomtól akár a  komoly szakkönyvekig.

Középiskolás diákokat – az iskolájukkal kötött megállapodás alapján – közösségi szolgálatuk teljesítésére tudunk fogadni!

A kerületi lakosok gyermekei nyaranta jelentkezhetnek A Tan Kapuja Buddhista Egyház szervezte Tejút napközis táborokba. A tábor programjában általában szerepel könyvtárlátogatás, olvasmányélményekről való beszélgetés is.

Ajánlj egy olvasmányt, könyvet a kerületi honlap olvasóinak!

Jean-Claude Carrière és Umberto Eco: Ne remélje, hogy megszabadul a könyvektől c. kötetét ajánlom. Igazi bibliofil csemege ez, két világhírű tudós élvezetes beszélgetése közös szenvedélyük tárgyáról, alfájáról és omegájáról, a könyvekről. Hiszek a könyvek közvetítette tudásban, kultúrában, és elkötelezetten megteszek mindent azért, hogy sohase szabaduljunk meg a könyvektől!:-)

Névjegy

hivatalos név: A Tan Kapuja Buddhista Főiskola Szakkönyvtára

cím: 1098 Budapest, Börzsöny u. 13.

honlap: https://tkbszk.tkbe.hu/

facebook: https://fb.com/tkbfkonyvtar

e-mail: library@tkbf.hu

The post A Tan Kapuja Buddhista Főiskola Szakkönyvtára appeared first on Kilencben az élet.

]]>
Pinceszínház igazgató, e-roller, új irodalmi díj. Beszámoló a 2021. 07.06-i testületi ülésről. https://kilencbenazelet.hu/pinceszinhaz-igazgato-e-roller-uj-irodalmi-dij-beszamolo-a-2021-07-06-i-testuleti-ulesrol/ Thu, 08 Jul 2021 11:30:40 +0000 https://kilencbenazelet.hu/?p=3279 Pinceszínház igazgató választás, e-rollerek tárolásának szabályozása, szociális rendelet módosítás, József Attila irodalmi támogatás. Ezek voltak a 2021. július 6-i rendkívüli testületi ülés legfontosabb napirendi pontjai. A napirendi pontok és előterjesztések itt érhetők el: https://www.ferencvaros.hu/wp-content/uploads/2021/07/7_21-2.pdf Pinceszínház igazgató választás Bő 3 órán keresztül tartott az első napirendi pontban szereplő, a Pinceszínház igazgatói feladatainak az ellátására kiírt pályázat elbírálása. Bevezetőjében Baranyi Krisztina azzal kezdte, hogy rendkívül büszke, hogy a pályázaton ennyire nagyszámú, jelentős tapasztalattal, érdemekkel és szakmai múlttal rendelkező pályázó indult el, szerinte ez jellemzi a mostani kultúrpolitika helyzetét is. Kiemelte, hogy a szakmai zsűriben mindkét politikai oldal és független művészek is részt […]

The post Pinceszínház igazgató, e-roller, új irodalmi díj. Beszámoló a 2021. 07.06-i testületi ülésről. appeared first on Kilencben az élet.

]]>
Pinceszínház igazgató választás, e-rollerek tárolásának szabályozása, szociális rendelet módosítás, József Attila irodalmi támogatás. Ezek voltak a 2021. július 6-i rendkívüli testületi ülés legfontosabb napirendi pontjai.

A napirendi pontok és előterjesztések itt érhetők el:

https://www.ferencvaros.hu/wp-content/uploads/2021/07/7_21-2.pdf

Pinceszínház igazgató választás

Bő 3 órán keresztül tartott az első napirendi pontban szereplő, a Pinceszínház igazgatói feladatainak az ellátására kiírt pályázat elbírálása. Bevezetőjében Baranyi Krisztina azzal kezdte, hogy rendkívül büszke, hogy a pályázaton ennyire nagyszámú, jelentős tapasztalattal, érdemekkel és szakmai múlttal rendelkező pályázó indult el, szerinte ez jellemzi a mostani kultúrpolitika helyzetét is. Kiemelte, hogy a szakmai zsűriben mindkét politikai oldal és független művészek is részt vettek, és hatékony szakmai vita folyt.

Döme Zsuzsanna alpolgármester ismertette a benyújtott pályázatokra vonatkozó adatokat, a zsűri névsorát. 15 pályázó volt, akik közül egy visszavonta a jelentkezését. Úgy látta, a szakértői testület minden pályázóval egyforma szigorral bánt, alapos munkát végzett, az elbírálás során Ferencváros érdekeit tartották szem előtt.

A Kulturális Bizottság is meghallgatott minden pályázót, és 4 pályázót hívott meg a képviselő-testület elé. A Bizottság elnöke, Takács Máriusz szerint arról kell dönteni a képviselőknek, hogy milyen színház a jó, és milyen színház kell a kerületnek, milyen színház vonzza be a ferencvárosiakat.

Jelöltek ABC sorrendben kaptak szót, a meghallgatásuk Gulyás Herman Sándorral kezdődött. Pályázatában a FreeSZFE Egyesülettel való szoros kapcsolatot és a nemzetközi színtérre történő kilépést hangsúlyozta. Horváth János Antal színházi generációváltást vinne végbe, olyan fiatal alkotókat vonna be a Pinceszínház munkájába, akik eddig szűk keretek közé vagy éppen külföldre lettek szorítva. Víziójában egy új színházi nyelv kialakítása mellett csak és kizárólag kortárs drámák vagy klasszikusok mai felfogásban szerepelnének a Pinceszínház programjában. A fiatal művészeket mentorok, mint például Ascher Tamás, Trill Zsolt, Cserhalmi György, Molnár Piroska segítenék az elképzelései szerint.

Dr. Komáromi György, akinek a pályázatát a szakmai bizottság elfogadásra ajánlotta, egy művészeti tanáccsal pályázott. A direktor jelölt kiemelte a meghallgatáson, hogy ő kész produkciókkal pályázik, a megoldások készen vannak arra, hogyan lehet megtölteni egy színházat. A Pinceszínház évadát részben az Ördögkatlan Fesztivál produkcióinak a továbbjátszása, részben a K2 Színház becsatornázása, saját és K2 bemutatók jelentenék, miközben új drámák is születnének. Sztarenki Pál nem rétegszínházként, hanem minden korosztály számára érdekes Pinceszínházat képzelt el a sokszínűség és a kiszámíthatóság jegyében. „A vágyainknak gátat szab a valóság nevű nagybácsi” – nyilatkozta arról, hogy miként működtetné a színházat. A költségvetést adottnak tekinti, azt pályázat útján egészítené ki. Szerinte a következő évad készen van, hiszen a pandémia alatt született produkciókat be kell mutatni és játszani kell. Ő is fontosnak tartja a FreeSZFE Egyesülettel való közös munkát, beavató és tantermi színházi programot, Trezor beszélgető programot tervez, a rászorulók számára bevezetné a szociális székek intézményét.

A napirendi pont tárgyalását két szakmai zsűri tag is zoomon követte, az EMMI által delegált Csáki Judit kritikus és Szász János rendező. A jelöltek után ők fejtették ki az álláspontjukat. Bár a szakmai zsűri – a kiíró felkérésének a megfelelően – csak egyetlen jelöltet, dr. Komáromi Györgyöt ajánlotta a képviselő-testületnek, a szóbeli kiegészítésből kiderült, hogy az ülésen meghallgatott mind a négy jelöltet alkalmasnak tartják, de többségében Komáromi koncepcióját tartják a legjobbnak ahhoz, hogy a Pinceszínház felkerüljön Budapest színházi térképére. Csáki Judit szerint az a kérdés, hogy Ferencváros mennyi időt és pénzt szán arra, hogy a színház, amit elképzel, felépüljön. A képviselőkön van a felelősség, hogy milyen színházat akarnak.

A szavazás két körben történt, először minden jelöltről külön szavaztak, majd a két legtöbb igen voksot kapott pályázóról újra szavaztak. Így a második körben Horváth János Antal és Sztarenki Pál között dőlt el a pályázat, Sztarenki 10 igen, 2 nem, 3 tartózkodás mellett igazgató lett. Az eredményhez végül Baranyi Krisztina is gratulált, és hozzáfűzte, reméli, „hogy az összes gimnáziumunkban felcsendül majd a Hajmási Péter, Hajmási Pál, kérdés, hogy a diákok ehhez mit szólnak”. Ezt mindenki úgy érthette, ahogy akarta, Sztarenki pályázatában nincs szó sem operettről, sem kuplékról. A pályázat itt elérhető teljes terjedelemben:

https://szinhaz.online/elerheto-sztarenki-pal-palyazata/

A pályázatot összefoglalta a hvg.hu, ami itt olvasható:

https://hvg.hu/elet/20210707_pinceszinhaz_palyazat_baranyi_krisztina_ellenzek_botrany_sztarenki_pal_igazgato

Szociális rendelet módosítása

Jancsó Andrea, szociális ügyekért felelős tanácsnok felvezetőjében elmondta, hogy a pandémia alatt hozott szociális rendelet módosítása legtöbb helyen pontosítás. Tartalmilag új elem azonban, hogy:

„A polgármester évente egy alkalommal legfeljebb 100.000 forint támogatást nyújthat annak a szociálisan rászorult kérelmezőnek, aki lakhatásához kapcsolódó rendkívüli élethelyzete miatt anyagi segítségre szorul.”

A képviselő-testület elfogadta a 47/2020 (XII. 17.) rendelet módosítását.

E-rollerek tárolásának szabályozása

Árva Péter előterjesztő elmondta, hogy sok panasz érkezett, a szanaszét hagyott rollerek miatt, de az új szabályok szerint tilos lesz szanaszét hagyni a rollereket. Fontos a közlekedés minden formája, így a szabályozásra törekedtek, nem a betiltásra. A szabályozás lényege, hogy a rollereket ezentúl csak mobilitási pontokon lehet majd lerakni. A mobilitási pontok kialakítását a cégeknek meg kell igényelni, szerződést kell velük kötni, és mindez idő, a váltás nem lesz egy napos, de remélik, hogy 1-2 hónapon belül már látható lesz a javulás a kérdésben.

A képviselő-testület elfogadta a közterület használatról szóló 3/2016 (I. 29.) rendelet módosítását, melyet Árva Péter, Takács Máriusz és Mátyás Ferenc képviselők nyújtottak be.

József Attila irodalmi támogatásról szóló önkormányzati rendelet

Mátyás Ferenc előterjesztő facebook oldalán így foglalta össze a rendelet célját:

„Támogatásban részesülhetnek a 40. életévét be nem töltött szépirodalmi publikációs listával rendelkező, magyar nyelven alkotó szépirodalmi szerzők, maga a támogatás 6 hónapra kerül megállapításra július és december között, mértéke havonta nettó 100.000 Ft.

A rendelet két célt tűzött maga elé. Egyrészt, hogy Ferencváros a budapesti kulturális élet kiemelkedő színhelyévé tegye, bevonzva ezzel kerületünkbe a fiatal tehetségeket, közvetlenebbé téve a kapcsolatot és az együttműködését az önkormányzat, a fiatal tehetségek és a rendezvények befogadására alkalmas ferencvárosi helyszínek között, erősítve a Ráday „kultucca” megvalósítását.

A második cél, hogy kiemelt lehetőséget teremtsen a kerületi és a testvérvárosi fiatal tehetségeknek, hogy az irodalom terén megmutathassák magukat, és a támogatáson keresztül minőségi lehetőséget kapjanak az alkotásra. Ezért mind a Ferencvárosban élők és dolgozók, mind Ferencváros testvérvárosaiban élő fiatal alkotók előnyben részesülnek az elbírálás során. Utóbbi igazi kuriózum, melyet a határon túli magyarokért érzett felelősségvállalás, összetartozás és a kulturális gyökerek erősítése vezet.

A támogatást 2021-ben 3 fő (2021 októberétől 2022 márciusáig), 2022-ben pedig már 5 fő kaphatja meg.”

A képviselő-testület elfogadta a József Attila irodalmi támogatásról szóló rendeletet.

The post Pinceszínház igazgató, e-roller, új irodalmi díj. Beszámoló a 2021. 07.06-i testületi ülésről. appeared first on Kilencben az élet.

]]>
LASSAN TÖBB SZÍNHÁZ VAN A RÁDAY UTCÁBAN, MINT A PESTI BROADWAYEN https://kilencbenazelet.hu/lassan-tobb-szinhaz-van-a-raday-utcaban-mint-a-pesti-broadwayen/ Sun, 18 Apr 2021 08:36:23 +0000 https://kilencbenazelet.hu/?p=3274 Az Itt és Most Színház és Közösségi tér művészeti vezetője, Borbás Gergő nyilatkozott így a ferencvárosi kultúrnegyedről, ami persze igen örömteli, és akkor lesz igazán izgalmas, ha végre kinyithatnak a színházak. Amíg nem járhatunk színházba, addig is legalább beszéljünk róluk – ezért járjuk végig a már régóta működő vagy éppen nemrég nyílt játszóhelyeket, kulturális tereket. Eddig bemutattuk a MáSzínházat, meglátogattuk az indulásra készülődő Konnektort, a Kettőspont két pontját is feltérképeztük. Az Itt és Most Színház nem új Ferencvárosban, de nem is régóta működik a kerületben. Az improvizációra épülő előadásokban talán mindennél jobban megragadható az a közös pillanat, ami a játszók és nézők  együttes jelenlétében megélhető: az […]

The post LASSAN TÖBB SZÍNHÁZ VAN A RÁDAY UTCÁBAN, MINT A PESTI BROADWAYEN appeared first on Kilencben az élet.

]]>
Az Itt és Most Színház és Közösségi tér művészeti vezetője, Borbás Gergő nyilatkozott így a ferencvárosi kultúrnegyedről, ami persze igen örömteli, és akkor lesz igazán izgalmas, ha végre kinyithatnak a színházak.

Amíg nem járhatunk színházba, addig is legalább beszéljünk róluk – ezért járjuk végig a már régóta működő vagy éppen nemrég nyílt játszóhelyeket, kulturális tereket. Eddig bemutattuk a MáSzínházat, meglátogattuk az indulásra készülődő Konnektort, a Kettőspont két pontját is feltérképeztük. Az Itt és Most Színház nem új Ferencvárosban, de nem is régóta működik a kerületben. Az improvizációra épülő előadásokban talán mindennél jobban megragadható az a közös pillanat, ami a játszók és nézők  együttes jelenlétében megélhető: az itt és most pillanata, ami a székhez szögezi az embert.

A társulat, hasonlóan sok más alkotóműhelyhez, munkával, próbákkal és előre meneküléssel vészelte át a kényszerű zárás idejét. Adományokból és támogatásból stúdiót hoztak létre, online közvetítették az előadásaikat, és készülnek az új produkciókra és arra, hogy ismét tarthassanak foglalkozásokat, amelyek a járvány előtt nagyon népszerűek voltak, hetente százan is bekapcsolódtak a kommunikációt is fejlesztő improvizációs gyakorlatokba.

Személyes történelem

Az Itt és Most partnere a Személyes történelem programnak, amelynek keretében már három éve készülnek színházi előadások. Az idén a pandémiára tekintettel műfajt váltottak, és film készült az második világháborút, a holokausztot átélt idős emberek saját emlékeiről, amelyeket a programban résztvevő fiataloknak ők maguk meséltek el. Borbás Gergő szerint azért fontos ez az program, ezek az előadások és a film, mert a személyes emlékeket már nem lehet sokáig megismerni. Viszont azzal, hogy az idős emberek elmondják a történetüket a középiskolás fiataloknak, rájuk is bízzák, hogy a színház vagy a film eszközeivel meséljék tovább a nézőknek. A nézők pedig hazaviszik, és tovább mesélik, és így adódnak át generációról generációra ezek az emlékek.  A Még emlékszem című rövidfilm az Északi Támpont Egyesület közreműködésével készült.

A filmben a történetek helyszínein animáció segítségével megelevenednek a múlt eseményei. Így jelennek meg a túlélők emlékei mai budapesti környezetben, ismerős utcákon és tereken, feltárva a város emlékezetét. A bemutató  április 16-án, a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapján, este 6 órakor lesz a Személyes történelem Facebook oldalán. A premiert követően egy hétig még elérhető a film az FB oldalon, után egy fesztiválon mutatják majd be.

The post LASSAN TÖBB SZÍNHÁZ VAN A RÁDAY UTCÁBAN, MINT A PESTI BROADWAYEN appeared first on Kilencben az élet.

]]>
SZÓLJON, DOKI, HA KELL SEGÍTSÉG, JÖVÜNK! JELENTÉS EGY HÁZIORVOSTÓL ÉS A SZAKRENDELŐBŐL https://kilencbenazelet.hu/szoljon-doki-ha-kell-segitseg-jovunk-jelentes-egy-haziorvostol-es-a-szakrendelobol/ Fri, 09 Apr 2021 06:19:55 +0000 https://kilencbenazelet.hu/?p=3269 Telefonos felkeresés és tájékoztatás, oltásregisztrációs segítség, kliens-adatbázis kezelés és önkéntesek koordinálása, e mellett online rendelés, továbbirányítás az oltópontokra és nem mellékesen gyógyítás – ezek akár mind beletartoznak most egy háziorvos munkájába, ahogy a Ferenc téren rendelő Dr. Eörsi Dániel háziorvostól is megtudtuk. A szakrendelőből oltópontokra átvezényelt egészségügyisek hiánya nem okoz gondot a Mester utcai rendelő betegellátásában. Még akkor sem, ha kétségtelen, hogy bizonyos ellátási formák csak csökkentett időben tudnak működni – állítja Dr. Mechler András, a Ferencvárosi Egészségügyi Szolgálat ügyvezető igazgatója. Sajnos arról átfogó statisztikánk nincs, hogy Ferencváros közel 60 ezres lakossága, hogy áll az átoltottságban, kik kaptak már a […]

The post SZÓLJON, DOKI, HA KELL SEGÍTSÉG, JÖVÜNK! JELENTÉS EGY HÁZIORVOSTÓL ÉS A SZAKRENDELŐBŐL appeared first on Kilencben az élet.

]]>
Telefonos felkeresés és tájékoztatás, oltásregisztrációs segítség, kliens-adatbázis kezelés és önkéntesek koordinálása, e mellett online rendelés, továbbirányítás az oltópontokra és nem mellékesen gyógyítás – ezek akár mind beletartoznak most egy háziorvos munkájába, ahogy a Ferenc téren rendelő Dr. Eörsi Dániel háziorvostól is megtudtuk. A szakrendelőből oltópontokra átvezényelt egészségügyisek hiánya nem okoz gondot a Mester utcai rendelő betegellátásában. Még akkor sem, ha kétségtelen, hogy bizonyos ellátási formák csak csökkentett időben tudnak működni – állítja Dr. Mechler András, a Ferencvárosi Egészségügyi Szolgálat ügyvezető igazgatója.

Sajnos arról átfogó statisztikánk nincs, hogy Ferencváros közel 60 ezres lakossága, hogy áll az átoltottságban, kik kaptak már a Covid vírus ellen bármilyen vakcinát is.  Azt mindenesetre érzékelni lehet, hogy a háziorvosi tájékoztatás tekintetében nagyon vegyes a kép. A kerület különböző fórumain rendre olvashatók olyan tanácstalan, vagy elkeseredett hozzászólások is, amelyek információhiányról szólnak, illetve arról, hogy vannak akik nem, vagy csak nagyon nehezen tudnak kapcsolatba kerülni a háziorvosukkal.

Mivel érzékeny adatról van szó, maradjunk a saját példámnál – írja Barna Era szerkesztő. Engem kilencedik kerületi háziorvosom asszisztense, Erzsike hívott még húsvét előtt telefonon, hogy elfogadom-e a Szputnyikot. Elfogadtam, így mehettem április 6-án az oltóközpontba. Az már nem Erzsikén múlt, hogy a SOTE Üllői út 78 . szám alatti épületéhez kellett volna meleg ruhát és hideg élelmet is vinnünk, mert tisztán 2 óra 40 perc volt, mire oltáshoz jutottam, mely időnek a felét az udvaron, szabad ég alatt töltöttük. Hogy miért volt ez az extrém várakozás idő, arra sajnos nem tudtak az ott dolgozók sem válaszolni, akik egyébként mind nagyon segítőkészek és kedvesek voltak, a probléma sokkal inkább rendszerszintűnek tűnt. És tartósnak, mert a már 2. oltásukra érkezettek elmondása szerint, 3 hete ugyanez volt. De a példa persze extrém, ma már sokkal több helyről jó hírek jönnek, pár perc alatt megvan az oltás, kivárják a biztonsági 15 percet, és már végeztünk is.

Dr. Eörsi Dániel háziorvos bizonyára az egyike azoknak, akik a legaktívabban, folyamatosan és őszintén kommunikálnak a pácienseikkel. Is. Nyilvános facebook oldalát bárki olvashatja a pandémia kezdete óta, néha egészen „orvos válaszol” jellegű rovattá alakulnak a posztok, kommentek. Egy gyors telefoninterjúra sikerült azért őt elkapnunk, s bár mindenki a számokra kíváncsi, meg a prognózisra, de mikor meghallottuk a hangját a telefonban, muszáj volt azzal kezdeni, hogy jól halljuk-e, mennyire fáradt….

A házorvosi beszélgetés után kíváncsiak voltunk arra is, hogy a Mester utcai szakrendelőtől vajon mit remélhetünk ebben az időszakban, részben a túlterheltség, részben a központi átvezénylések miatt. Ezért kollégánk, Nemesné Singer Edina, a Ferencvárosi Egészségügyi Szolgálat ügyvezető igazgatóját, Dr. Mechler Andrást érte el telefonon.

És végül egy felhívás, Önökhöz, kedves hallgatók és olvasók!

A 2019 nyarán helyi  civilekkel –  itt lakókkal, itt dolgozókkal  – elindított kezdeményezésünk,  közösségi rádiós projektünk, a Rádió9 bejutott  a 2021-es társadalmi innovációs kísérleteket jutalmazó, nemzetközi SozialMarie Díj legjobb 35 projektje közé! Mától pedig a közönség is szavazhat a neki tetsző projektekre 2021. április 15-ig!  A legtöbb szavazatot elért projekt €1,000 díjat nyer oktatási és fejlesztési célokra. Megköszönjük, ha támogatnak minket egy szavazattal! Szavazni itt lehet a Rádió 9-re!!

Hogyan lehet szavazni?

• A www.sozialmarie.org/hu/projects alatt megtalálhatóak az idei év jelöltjei.

• A kulcsszó keresővel, valamint további kategóriákkal a keresés tovább szűrhető.

• A szavazáshoz nyissa meg a projekt profilt és kattintson az „Erre a projektre szavazok” gombra.

• Miután megadta az e-mail címét, kérjük, a megerősítő e-mailben található linkre kattintva hagyja jóvá a szavazatát. Amennyiben nem kapott megerősítő e-mailt, várjon pár percet vagy ellenőrizze a levélszemét mappáját, a szavazatát egy pop-up ablakban igazoljuk vissza.

Köszönjük!

A Rádió9 csapata

Nyitókép: Őszi Szilvia

The post SZÓLJON, DOKI, HA KELL SEGÍTSÉG, JÖVÜNK! JELENTÉS EGY HÁZIORVOSTÓL ÉS A SZAKRENDELŐBŐL appeared first on Kilencben az élet.

]]>
LELKEK A VAKOLAT ALATT – BERECZ DÉNES SZOCIÁLIS MUNKÁSSAL BESZÉLGETTÜNK NEM CSAK A GÁT UTCÁRÓL https://kilencbenazelet.hu/lelkek-a-vakolat-alatt-berecz-denes-szocialis-munkassal-beszelgettunk-nem-csak-a-gat-utcarol/ Fri, 02 Apr 2021 10:44:54 +0000 https://kilencbenazelet.hu/?p=3265 Miért pont a Gát utca? – merülhet fel joggal a hallgatóban/olvasóban a kérdés. Miért érdekes ez az alig 400 méteres utcácska a maga két tucatnyi épületével? Sokan persze tudni vélik a választ, hiszen közismert, hogy a Gát utca 3-ban található József Attila szülőháza. És igazuk is van, hiszen természetesen az egykori szobakonyhás lakásban működő József Attila Emlékhely nagyszerű tárlata önmagában is elegendő oka lenne a környék, az utca bemutatásának. De amiért most közelebbről is megnéztük, az a kerületre amúgy is jellemző és talán itt az utcában legjobban tetten érhető sokszínűség. Ahogy Hurták Gabriella építész írja doktori esettanulmányában: “A Gát utca […]

The post LELKEK A VAKOLAT ALATT – BERECZ DÉNES SZOCIÁLIS MUNKÁSSAL BESZÉLGETTÜNK NEM CSAK A GÁT UTCÁRÓL appeared first on Kilencben az élet.

]]>
Miért pont a Gát utca? – merülhet fel joggal a hallgatóban/olvasóban a kérdés. Miért érdekes ez az alig 400 méteres utcácska a maga két tucatnyi épületével? Sokan persze tudni vélik a választ, hiszen közismert, hogy a Gát utca 3-ban található József Attila szülőháza. És igazuk is van, hiszen természetesen az egykori szobakonyhás lakásban működő József Attila Emlékhely nagyszerű tárlata önmagában is elegendő oka lenne a környék, az utca bemutatásának.

De amiért most közelebbről is megnéztük, az a kerületre amúgy is jellemző és talán itt az utcában legjobban tetten érhető sokszínűség. Ahogy Hurták Gabriella építész írja doktori esettanulmányában: “A Gát utca meglehetősen komplex rétegei jól reprezentálják a társadalom viszonylag szélesebb rétegeit, és a velük kapcsolatban álló épített örökségi értékeket. Az utca metszeteinek komplexitásával összhangban, az utca lakossága is meglehetősen összetett. A társadalmilag hátrányosabb helyzetű lakóktól kezdve a tudatos és művelt polgárokig, gyakorlatilag eléggé széles skálán mozog az utca szociális összetétele.” A kerületben a tanulmány 2015-ös megjelenését követően is folyamatosan zajló tömbház rehabilitáció pedig még tovább növelte ezt a bizonyos komplexitást. Álljunk meg például egy pillanatra a Gát utca és a Márton utca sarkán! Az itt található négy épület tökéletesen mutatja be ennek az utcának és ennek a területnek a sokszínűségét, közel másfél évszázados történetét.

Berecz Dénes és Varga Dániel egy Gát utcai belső lepukkant udvaron kép: Beberika Dorina

Találunk itt kívül-belül leromlott állapotú 130 éves három szintes bérházat, és a vele építészetileg harmonizáló, kívülről azonban szépen felújított, helyi védettségű homlokzatú párját. A harmadik sarkon már egy új építésű 6 szintes házat látunk meglehetősen furcsa tagolással és ablakokkal, majd pedig ha még egy fordulunk, akkor a negyedik telken a korábbi egyszintes, már-már falusias százéves épület helyén egy modern passzívház épül.

Az épített örökség sokszínűsége tehát rögtön szembeötlő lehet minden erre járónak. Sőt talán a különböző társadalmi csoportokat egymás mellett élésének jeleit is észrevehetjük. De ahhoz, hogy jobban megértsük, hogyan, miként alakult ki ez a bizonyos komplexitás, milyen fizikai és társadalmi mozgások zajlottak itt az elmúlt száz évben, közelebb kell mennünk. Be kell néznünk a bérházak udvaraira, meg kell ismernünk az itt lakókat, meg kell találnunk a lelket a vakolat alatt.

Ebben az utazásban segít aktuális podcastunkban Berecz Dénes szociális munkás, családmentor, aki ferencvárosi lakosként 30 éve ismeri, itt dolgozóként pedig több mint két évtizede kíséri és segíti az itt élők életét. Pályafutását a gyermekjóléti szolgálatnál kezdi családgondozóként, majd alig másfél évvel később már a Lenhossék utcai általános iskolában dolgozik szociális munkásként, jellemzően tanulási és magatartási problémákkal küzdő gyerekekkel. Az iskola bezárását követően egészen tavalyi nyugdíjba vonulásáig a Ferencvárosi Családsegítő Szolgálatnál (FESZGYI) családmentor, csoportvezető.

Berecz Dénessel a Haller utcától indulva végigsétáltunk a Gát utcán, megismertük a házak, az itt lakók történeteit és a tömbház rehabilitáció évtizedes folyamatait. Felidéztük eltűnt gyárak, kis üzemek történetét, meglátogattuk a József Attila Emlékhely-et és az utca, valamint a beszélgetés végén pedig betekintést nyerhetünk a Dénes számra talán legfontosabb épületbe, a Kaníziusz Szent Péter Templomba.

Berecz Dénes és Varga Dániel az altemplomban kép: Beberika Dorina

„A templom az egyik legsűrűbb jelentéstartalommal bíró épület az utcában. Jelentősége, hatása, messze túlmutat az utca keretein. Jelenléte megteremti a szűkebb (és tágabb) környezetében a tér és idő „duális felosztását”, a szent és a profán vonatkozásokat. A rítus, az ünnep és a hétköznapok szétválását. Egy fókuszpont. Gondolatok, hitek, akaratok szándékok, és sok-sok ember története sűrűsödik benne, kötődik hozzá.”  Hurták Gabriella

Szerkesztő-riporter: Varga Dániel

The post LELKEK A VAKOLAT ALATT – BERECZ DÉNES SZOCIÁLIS MUNKÁSSAL BESZÉLGETTÜNK NEM CSAK A GÁT UTCÁRÓL appeared first on Kilencben az élet.

]]>
MI KÖVETKEZIK A KETTŐSPONT UTÁN? – ÚJ HELYEK A RÁDAY UTCÁBAN 2. rész https://kilencbenazelet.hu/mi-kovetkezik-a-kettospont-utan-uj-helyek-a-raday-utcaban-2-resz/ Sun, 28 Mar 2021 15:23:16 +0000 https://kilencbenazelet.hu/?p=3260 Torokszorító ünnepelni a színházi világnapot 2021. március 27-én, amikor már csaknem egy teljes éve, hogy Thália kényszerszabadságra kényszerült, és a színház evidens lényege, a közvetlen és egyidejű kapcsolat a játszó és a néző között hiányzik. Az idei színházi ünnepen Helen Mirren Oscar- és Golden Globe-díjas színésznő elismerő és biztató üzenetet küldött a világ alkotóinak: “Rendkívül nehéz időszak köszöntött az előadóművészetekre, rengeteg alkotó, technikus, színházi szakember küzd most egy olyan szakmában, amelyhez eleve hozzátartozik a bizonytalanság. Talán ez a mindig jelenlévő bizonytalanság még alkalmasabbá teszi őket arra, hogy bölcsességgel és bátorsággal vészeljék át a pandémiát. Képzelőerejük már a megváltozott körülmények közt […]

The post MI KÖVETKEZIK A KETTŐSPONT UTÁN? – ÚJ HELYEK A RÁDAY UTCÁBAN 2. rész appeared first on Kilencben az élet.

]]>
Torokszorító ünnepelni a színházi világnapot 2021. március 27-én, amikor már csaknem egy teljes éve, hogy Thália kényszerszabadságra kényszerült, és a színház evidens lényege, a közvetlen és egyidejű kapcsolat a játszó és a néző között hiányzik.

Az idei színházi ünnepen Helen Mirren Oscar- és Golden Globe-díjas színésznő elismerő és biztató üzenetet küldött a világ alkotóinak:

“Rendkívül nehéz időszak köszöntött az előadóművészetekre, rengeteg alkotó, technikus, színházi szakember küzd most egy olyan szakmában, amelyhez eleve hozzátartozik a bizonytalanság. Talán ez a mindig jelenlévő bizonytalanság még alkalmasabbá teszi őket arra, hogy bölcsességgel és bátorsággal vészeljék át a pandémiát. Képzelőerejük már a megváltozott körülmények közt is megmutatkozott, az internet segítségével újszerű, szórakoztató és megrendítő módokat találtak arra, hogy a közönséggel kapcsolatba lépjenek. Amióta létezünk ezen a bolygón, azóta mesélünk történeteket egymásnak. Gyönyörű színházi kultúránk is addig fog élni, amíg mi, emberek a Földön vagyunk. Az írók, tervezők, táncosok, énekesek, színészek, zenészek, rendezők kreativitását nem lehet elfojtani – az nemsokára ismét ki fog bontakozni, friss energiákat megmozgatva és újraértelmezve a világot, amin valamennyien osztozunk. Már alig várom!” -vetette papírra biztató szavait Helen Mirren.

Bencsik Márta, Formanek Csaba és a csalóka díszletek. Fotó: Sarkadi Péter

S hogy miért fontos ez nekünk itt Ferencvárosban? Mert a kerületünk tele van kreatív energiákkal, izgalmas új kulturális terekkel.  Az azért ugye elég menő, ha egy utcában egyszerre hat színházi alkotóműhely és játszóhely is keletkezett? A Ráday utca ilyen lett, még ha egyelőre a közönség ebből nem is érzékelhet sokat a kényszerű bezárkózás miatt. Éppen ezért gondoltuk, hogy sorra bemutatjuk ezeket a helyeket. Most pedig egy olyan alkotóközösséget kerestem fel, amely két helyen is megvetette a lábát a Rádayban. A Kettőspont Színház és Virtuális ügynökség színház nyitásra készül a Ráday 39-ben, és Kispont elnevezéssel galériát nyit néhány házzal odébb, a Ráday 9-ben. Színház és képzőművészet mindig is együtt volt a történetükben, mesélte Formanek Csaba, a színház vezetője, aki arról is beszélt, hogyan kötöttek ki Ferencvárosban és mit várnak ettől, hogy egy saját színházat fognak üzemeltetni. A nyitásra egy monstre előadással készülnek, a szerző maga a rendező, a címe A likvidátor, mai moralitásjáték.

Van még bőven tennivaló. Fotó: Sarkadi Péter

A  próbák folytak a karantén alatt is, a darab kétharmad részben készen van, a bemutatót júniusra tervezik. (Megnézhettük a díszleteket is – igazán különleges megoldás a többfunkciós szekrény-leporelló, amely egy óriási festmény és egy varázsdoboz keresztezése.) Addig is, amíg nem fogadhat nézőket a színház, kipróbálják a kirakat színházat: a színészek a kirakatban játszanak, a korlátozott számú közönség az utcáról nézi, hogy mi történik az üveg túloldalán. Ezzel a nem mindennapi ötlettel hoznak újat az utca látványvilágába.

Formanek Csaba Bencsik Márta szerkesztőnek azt is elmondta, hogy a hat színház a Ráday utcán (illetve közvetlen szomszédságában) nagyon jó esélyt nyújt az együttműködésre, arra, hogy támogatni tudják egymást, és mivel mindannyian más stílusú színházat csinálnak, jó alkalom, hogy a nézőiket is megismertessék egymás előadásaival.

Mert a kreativitás és a művészet mindenütt ott van, csak legyünk nyitottak és kíváncsiak.

Formanek Csaba és a gravitációs túlélés. Fotó: Sarkadi Péter

The post MI KÖVETKEZIK A KETTŐSPONT UTÁN? – ÚJ HELYEK A RÁDAY UTCÁBAN 2. rész appeared first on Kilencben az élet.

]]>
Egészségügyi fejlesztések a stadionért cserébe. Hova mennyi? https://kilencbenazelet.hu/egeszsegugyi-fejlesztesek-a-stadionert-cserebe-hova-mennyi/ Mon, 22 Mar 2021 16:06:25 +0000 https://kilencbenazelet.hu/?p=3256 2019. őszén a kormány és a főváros vezetése kompromisszumot kötött: néhány feltételért cserébe a kormány építheti az atlétikai stadiont a Duna-partra. A leginkább számonkérhető fővárosi feltétel az volt, hogy a főváros és kerületei öt év alatt összesen 50 milliárd forintból fejleszthetik a budapesti egészségügyi alapellátást és járóbeteg-szakellátást. A kerületi infrastruktúra-fejlesztések mellett pedig elindul a CT- és MR-program, melynek keretében plusz vizsgálatokat vásárolnak a fővárosi polgárok számára. 2021. március 18-án megállapodtak a 2021-es 10 milliárd forint kerületek közötti leosztásáról.

The post Egészségügyi fejlesztések a stadionért cserébe. Hova mennyi? appeared first on Kilencben az élet.

]]>
2019. őszén a kormány és a főváros vezetése kompromisszumot kötött: néhány feltételért cserébe a kormány építheti az atlétikai stadiont a Duna-partra. A leginkább számonkérhető fővárosi feltétel az volt, hogy a főváros és kerületei öt év alatt összesen 50 milliárd forintból fejleszthetik a budapesti egészségügyi alapellátást és járóbeteg-szakellátást. A kerületi infrastruktúra-fejlesztések mellett pedig elindul a CT- és MR-program, melynek keretében plusz vizsgálatokat vásárolnak a fővárosi polgárok számára. 2021. március 18-án megállapodtak a 2021-es 10 milliárd forint kerületek közötti leosztásáról.
2020-2021 egészségügyi források

The post Egészségügyi fejlesztések a stadionért cserébe. Hova mennyi? appeared first on Kilencben az élet.

]]>
FELÉRTÉKELTE A ZÖLDSÉGKÖZÖSSÉGEKET A COVID https://kilencbenazelet.hu/felertekelte-a-zoldsegkozossegeket-a-covid/ Sun, 14 Mar 2021 08:34:00 +0000 https://kilencbenazelet.hu/?p=3250 A Rádió9 2021. március 14-i adásában a közösségi gazdaságokról beszélgettünk. Áttekintést adott Perényi Zsófia a Tudatos Vásárlók Egyesületének képviseletében, és azt is hallhattuk, hogy Héjjas Szilvia és családja hogyan működteti a Birs Közösséget. A vásárlói oldalt pedig Kovácsné Borbély Krisztinától ismerhettük meg. Mik is azok a közösségi gazdaságok? Röviden együttműködések termelők és a vásárlóközösség között, melyekben – ahogy Perényi Zsófia (spotify és mixcloud fotókon) fogalmaz – a gyümölcsökön és a kockázatokon a gazda és a vásárló közösen osztozik. A vásárló egy szezonra elköteleződik a termelő mellett, a termelő pedig a megtermelt mennyiséget osztja szét a közösség tagjai között. A közösségi […]

The post FELÉRTÉKELTE A ZÖLDSÉGKÖZÖSSÉGEKET A COVID appeared first on Kilencben az élet.

]]>
A Rádió9 2021. március 14-i adásában a közösségi gazdaságokról beszélgettünk. Áttekintést adott Perényi Zsófia a Tudatos Vásárlók Egyesületének képviseletében, és azt is hallhattuk, hogy Héjjas Szilvia és családja hogyan működteti a Birs Közösséget. A vásárlói oldalt pedig Kovácsné Borbély Krisztinától ismerhettük meg.

Mik is azok a közösségi gazdaságok?

Röviden együttműködések termelők és a vásárlóközösség között, melyekben – ahogy Perényi Zsófia (spotify és mixcloud fotókon) fogalmaz – a gyümölcsökön és a kockázatokon a gazda és a vásárló közösen osztozik. A vásárló egy szezonra elköteleződik a termelő mellett, a termelő pedig a megtermelt mennyiséget osztja szét a közösség tagjai között. A közösségi gazdaságoknál az általában tavasztól tavaszig vagy tavasztól télig tartó évad áprilisban indul, már most várólistákkal. A várólisták a Covid idején tovább növekedtek, hirtelen sokan jöttek rá arra, hogy így friss árut szerezhet be, kinti átvétellel, közvetlenül a termelőtől. A Birs Közösségben, melyet Héjjas Szilvia és családja működtet, szintén nőtt a várakozók száma, így hozzájuk is csak várólistára lehet bekerülni.

Várni ugyan kell, de mindenképp érdemes, ahogy azt Kovácsné Borbély Krisztina elmondja: ő új zöldségeket ismert meg, vagy épp a már ismert zöldségek új felhasználását. Előnyként említi azt is, hogy az átvevőpont közeli, és hogy friss zöldséghez juthat hozzá, melyet típustól függően aznap vagy előző nap szednek Szilviék. A szállítás napja tömény, a hét napjai pedig szintén be vannak osztva, mikor, mit csinálnak a gazdaságban.

A közösséggel való kapcsolattartás minimális szinten fér bele, erre viszont vannak külföldi jógyakorlatok: ha egy-egy lelkes tag feladatot vállal, gördülékenyebben megy a tagok közötti kommunikáció. Az egyes átvevőpontokon megjelenő tagok között így is van szerveződés: zöldségek csereberéje, receptek megosztása, tárolási praktikák megbeszélése.

Tapasztalatmegosztás a termelők között is van

Az évek során kimondottan jó kapcsolatok alakultak ki. A Tudatos Vásárlók Egyesülete Covid-mentes időkben szervezett tapasztalatmegosztó találkozókat a közösségi gazdaságok termelőinek, s ezeknek a szervezését folytatni szeretnék.  Idén egy képzés is tervben van, közösségépítés témában, várják az új termelők, új gazdaságok jelentkezését, vásárlói oldalról igény mutatkozik rájuk.

Ferencvárosba jelenleg a Birs Közösség mellett a MagosVölgy Ökológiai Gazdaság zöldséget, a Táncoskert húst és tojást szállít.
Térképes kereső és bővebb információ a gazdaságokról a Tudatos Vásárlók Egyesületének honlapján itt található >>> 

The post FELÉRTÉKELTE A ZÖLDSÉGKÖZÖSSÉGEKET A COVID appeared first on Kilencben az élet.

]]>